Spowiedź (sakrament pokuty i pojednania)
SPOWIEDŹ W NASZEJ PARAFII ODBYWA SIÄ:
W dni powszednie:
Rano: 7.00 - 7.30 (podczas Mszy Åw.)
Wieczorem: 17.00-18.00 (przed MszÄ Åw.)
W niedziele i ÅwiÄta:
W czasie kaÅŒdej Mszy Åw.
W pierwsze piÄ tki miesiÄ ca:
7.00 - 7.30
15.30 - 18.30
W czasie rekolekcji parafialnych:
W dniu wyznaczonym wg programu rekolekcji
Osoby niedosÅyszÄ ce spowiadamy w kaplicy Åw. KrzyÅŒa po wczeÅniejszym zgÅoszeniu siÄ do zakrystii.
Zarówno dobre jak i zÅe czyny chrzeÅcijanina dotyczÄ takÅŒe caÅej spoÅecznoÅci wierzÄ cych. KaÅŒda wina jest jednoczeÅnie wykroczeniem przeciw Bogu oraz przeciw KoÅcioÅowi – wspólnocie przez Niego zaÅoÅŒonej i uÅwiÄconej. Dlatego musi byÄ ona wyznana wspólnocie KoÅcioÅa. Zgodnie z praktykÄ i naukÄ KoÅcioÅa dla przebaczenia ciÄÅŒkiej winy konieczna jest spowiedź indywidualna. W imieniu Chrystusa i wspólnoty KoÅcioÅa kapÅan przyjmuje wyznanie grzechów i w imieniu Boga udziela rozgrzeszenia. Znaczy to, ÅŒe Bóg udziela przebaczenia przez posÅugÄ KoÅcioÅa. Otrzymanie rozgrzeszenia w sakramencie pokuty wymaga, jak kaÅŒde przebaczenie, ÅŒalu za grzechy oraz postanowienia i woli naprawienia zÅa.
TakÅŒe ten, kto nie popeÅniÅ ciÄÅŒkich grzechów, moÅŒe z poÅŒytkiem przyjmowaÄ sakrament pokuty. Åwiadomie wyznaje w ten sposób, ÅŒe czuje siÄ grzesznikiem. Sakrament pokuty pomaga w poznawaniu samego siebie i daje nowÄ moÅŒliwoÅÄ stawania siÄ lepszym. Dlatego KoÅcióÅ zachÄca wiernych do regularnego przyjmowania tego sakramentu.
Ci, którzy przystÄpujÄ do sakramentu pokuty, otrzymujÄ od miÅosierdzia BoÅŒego przebaczenie zniewagi wyrzÄ dzonej Bogu i równoczeÅnie dostÄpujÄ pojednania z KoÅcioÅem, któremu, grzeszÄ c, zadali ranÄ, a który przyczynia siÄ do ich nawrócenia miÅoÅciÄ , przykÅadem i modlitwÄ (KKK 1422).
W sakramencie pokuty Bóg przebacza grzechy popeÅnione po chrzcie ÅwiÄtym, przez rozgrzeszenie kapÅaÅskie. Sakrament ten jest nazywany takÅŒe:
• sakramentem nawrócenia,
• spowiedziÄ ÅwiÄtÄ ,
• sakramentem pojednania,
• sakramentem BoÅŒego miÅosierdzia.
Warunki dobrej spowiedzi
Spotkanie z Chrystusem w Sakramencie Pokuty wymaga odpowiedniego usposobienia i naleÅŒytego przygotowania. Usposobieniem jest miÅoÅÄ ku Bogu, a wyraÅŒa siÄ ona przez szczerÄ wolÄ i gotowoÅÄ do poprawy, co kaÅŒe nam podjÄ Ä trud odpowiedniego przygotowania siÄ do spowiedzi. Trzeba wiÄc wypeÅniÄ warunki dobrej spowiedzi:
• Rachunek sumienia - to postawienie siebie w prawdzie wobec Boga, zbadanie swojego ÅŒycia i postÄpowania w Åwietle BoÅŒej woli. To uÅwiadomienie sobie i nazwanie po imieniu zÅa, które popeÅniliÅmy. Rachunek sumienia powinien objÄ Ä czas, który upÅynÄ Å od ostatniej waÅŒnej spowiedzi. Warunkiem owocnoÅci rachunku sumienia jest przekonanie, ÅŒe Bóg mnie kocha i chce mi przebaczyÄ,
• Å»al za grzechy - 'ból duszy i znienawidzenie popeÅnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszÅoÅci' (KKK 1451). Å»alu za grzechy nie moÅŒna myliÄ z emocjami lub uczuciami. JeÅŒeli źródÅem ÅŒalu jest miÅoÅÄ do Boga, wtedy ÅŒal jest 'doskonaÅym'. JeÅli opiera siÄ na innych motywach, wtedy nazywamy go 'niedoskonaÅym'
• Mocne postanowienie poprawy - jest owocem szczerego ÅŒalu za grzechy, wynika z odkrycia wielkoÅci zÅa, tkwiÄ cego w grzechu. To szczera chÄÄ zerwania z grzechem i przywiÄ zaniem do niego. To takÅŒe decyzja o unikaniu okazji do grzechu i podjÄciu pracy nad sobÄ , nad usuwaniem swych wad.
• Postanowienie powinno byÄ konkretne. Najlepiej pracowaÄ nad jednÄ wadÄ albo brakiem dobra. Przed nastÄpnÄ spowiedziÄ , a jeszcze lepiej kaÅŒdego dnia naleÅŒy zadaÄ sobie pytanie o realizacjÄ swojego postanowienia,
• Szczera spowiedź - jest to wyznanie przed kapÅanem wszystkich grzechów ciÄÅŒkich, których penitent jeszcze nie wyznaÅ, a które przypomniaÅ sobie po starannym zbadaniu swego sumienia. NaleÅŒy pamiÄtaÄ, iÅŒ kapÅan jest tutaj tylko poÅrednikiem - w rzeczywistoÅci spotykasz siÄ z samym Chrystusem. Warunkiem waÅŒnoÅci sakramentu pokuty jest szczere wyznanie wszystkich grzechów ciÄÅŒkich z uwzglÄdnieniem ich liczby i rodzaju. Powinno siÄ wyznawaÄ równieÅŒ grzechy powszednie. Åwiadome zatajenie grzechu ciÄÅŒkiego powoduje niewaÅŒnoÅÄ spowiedzi, samo w sobie jest równieÅŒ grzechem ÅwiÄtokradztwa. Zapomnienie o jakimÅ grzechu nie powoduje niewaÅŒnoÅci sakramentu pokuty - jednak grzech zapomniany naleÅŒy wyznaÄ w czasie najbliÅŒszej spowiedzi.
• ZadoÅÄuczynienie Bogu i bliźniemu - odprawienie pokuty wyznaczonej przez kapÅana powinno nastÄ piÄ jak najszybciej po spowiedzi, pozostajÄ c równoczeÅnie na dziÄkczynieniu za otrzymane przebaczenie i Åaski. Wiele grzechów przynosi szkodÄ bliźniemu. NaleÅŒy uczyniÄ wszystko, co moÅŒliwe aby jÄ naprawiÄ (np. oddaÄ skradzionÄ rzecz, przywróciÄ dobre imiÄ temu, kto zostaÅ oczerniony, wynagrodziÄ krzywdÄ, itp.). JeÅli nie moÅŒesz naprawiÄ wyrzÄ dzonej krzywdy wprost, ofiaruj Panu Bogu zadoÅÄuczynienie 'zastÄpcze' - poprzez czyny miÅosierdzia takÅŒe wobec tych, których nie skrzywdziÅeÅ.
Skutki duchowe sakramentu pokuty
• pojednanie z Bogiem, przez które penitent odzyskaÅ ÅaskÄ BoÅŒÄ ,
• pojednanie z KoÅcioÅem,
• darowanie kary wiecznej, zwiÄ zanej z grzechami Åmiertelnymi,
• darowanie, przynajmniej czÄÅciowe, kar doczesnych, bÄdÄ cych skutkiem grzechów,
• pokój i pogoda sumienia oraz pociecha duchowa,
• wzrost siÅ duchowych do walki ze zÅem.
Indywidualna i kompletna spowiedź z grzechów ciÄÅŒkich oraz rozgrzeszenie, stanowiÄ jedyny zwyczajny sposób pojednania siÄ z Bogiem i KoÅcioÅem. DrogÄ powrotu do Boga nazywamy nawróceniem siÄ od popeÅnionych grzechów oraz mocne postanowienie poprawy na przyszÅoÅÄ. ŹródÅem nawrócenia jest nadzieja na miÅosierdzie BoÅŒe.
Tajemnica spowiedzi
ÅciÅle zobowiÄ zuje kapÅana do zatrzymania w tajemnicy wszystkiego, co usÅyszaÅ w czasie spowiedzi, nawet gdy dotyczy to zbrodni Åciganej przez prawo i nawet gdy milczenie sprowadziÄ moÅŒe na niego nieszczÄÅcie.
Odpust
Jest to caÅkowite lub czÄÅciowe darowanie przez Boga kar doczesnych bÄdÄ cych skutkiem grzechów.
Aby zyskaÄ odpust zupeÅny trzeba:
• byÄ w stanie Åaski BoÅŒej (uÅwiÄcajÄ cej),
• przyjÄ Ä KomuniÄ ÅwiÄtÄ ,
• pomodliÄ siÄ w intencjach papieÅŒa,
• wyzbyÄ siÄ wszelkiego przywiÄ zania do grzechów.
Przykazania koÅcielne nakazujÄ nam abyÅmy przynajmniej raz w roku przystÄ pili do sakramentu pokuty a w okresie wielkanocnym przyjÄli KomuniÄ Åw.
Okres Komunii wielkanocnej trwa do UroczystoÅci Trójcy PrzenajÅwiÄtszej.
Dla rozwoju duchowego zaleca siÄ spowiedź regularnÄ . W przypadku popeÅnienia grzechu ciÄÅŒkiego konieczna jest spowiedź Åw.
WiÄcej informacji nt sakramentu pokuty moÅŒna uzyskaÄ czytajÄ c: